Weekendowe Rekolekcje Benedyktyński – III stopień – W Sercu naszego Pana

 • Termin
  Godz. rozpoczęcia: 18.00; zakończenia: 15.00
 • Prowadzący rekolekcje: s. Małgorzata Borkowska OSB
  Płeć: Dla kobiet i mężczyzn
  Temat(y): Biblijne (Lectio Divina), Formacja duchowa, Modlitewne, Pustelnicze, W ciszy, wyciszenie, Weekendy rekolekcyjne, Życie duchowe
  Duchowość: Benedyktyńska
  Udogodnienia: Osoby na wózku
  Noclegi: Łóżko z pościelą
  Posiłki: Śniadanie, Obiad, Kolacja
  Odpłatność: Opłata dobrowolna
  Max ilość uczestników: 15
 • Lokal rekolekcyjny: Klasztor
  Miejsce rekolekcji: Opactwo Benedyktynek w Żarnowcu na Pomorzu
  Miejscowość: Żarnowiec
  Kod pocztowy: 84-110
  Adres: ul. Klasztorna 1
  Województwo: Pomorskie
  Kraj: Polska
  784 630 288
 • Słowa kluczowe: cisza
rekol-weekendowe
Znajduje się w: Rekolekcje klasyczne
Data aktualizacji: 08-07-2024. Wizyt: 53
Opis:

Termin : 15 – 17.11.2024 r.

Rozpoczęcie w piątek o godz. 18:00 i obiadem w niedzielę ok. 15:00.

Rekolekcje uwzględniają się w myślach Ojców Pustyni,  Regule  św. Benedykta oraz na praktyce medytacji Christianj  Lectio Divina . Odbywają się one w leczeniu milczeniu. Istnieje możliwość korzystania z urzędu sakramentu Spowiedzi oraz indywidualnego uczestnictwa z Siostrami, jak również włączenia we wspólną modlitwę Sióstr w kaplicy zakonnej (Monastyczna Liturgia Godzin). Konferencje zostały wymienione przez naszą  siostrę Małgorzatę Borkowską OSB .

Te rekolekcyjne ćwiczenia duchowne mają być naszym „wyjściem na pustynię”, przez w ciszy obecności obecności Boga. Ojcowie Pustyni oraz św. Benedykt są najlepszymi „drogowskimi” drogami do Boga, która prowadzi również przez „pustynne szlaki”.


Zapisy: s. Scholastyka OSB ( kom: 784 630 288 lub mail:  rekolekcje@benedyktynki-zarnowiec.pl ). Liczba uczestników jest ograniczona, dzięki czemu obecnie możemy korzystać z miejsc noclegowych, maksymalnie do 15 osób.


W trakcie rekolekcji powstanie milczenie. Poradziliśmy sobie z korzystaniem z telefonów komórkowych, w związku z tym reagujemy na przywiezienie „tradycyjnych” budzików.


Tematyka III stopnia: żyjemy w świecie, który nie myśmy stworzyli i nie myśmy mu nadali cel. Aby zrozumieć cel naszego istnienia, trzeba się, mówiąc obrazowo, wsłuchać się w bicie Serca Syna Bożego. Trochę nam jednak o tym objawiono w Piśmie świętym i wolno nam to rozważyć, chociaż może się komuś zdać, że iść bezpośrednio nie dotyczy, a tym samym nie dotyczy. Jeśli się zakochamy w Panu naszym, to wszystko, co go dotyczy, będzie nas serdecznie obchodzić. Wszystko zależy od tego, po co powstaje świat istnieje. A to z kolei od tego: kto go stworzył? Więc stawiamy sobie podstawowe pytanie: Na czyim świecie żyjemy? Bo jeśli żyjemy w świecie stworzonym przez Boga, to mamy to wspólne ze Stwórcą, który mógłby mieć w tym swój własny cel, z nami nie przekonsultowany, a zupełnie nie podobny z naszym majątkiem, sławą, karierą czy używaniem. I co, jeśli rzeczywiście miał? Kogo w takim razie pytać, co to za cel? A zapytaj trzeba, albo po to, żeby iść z wpływem na swój, albo wstępnie po to, żeby wiedzieć, czego się możemy na tym cudzym świecie zobaczyć… Ale mamy kogo pytać i muszę się nam, jak już powiedziano, wsłuchać się w bicie Serca Syna Bożego. Syn odwiecznie w Trójcy Najświętszej miłuje Ojca. To jest treść Jego istnienia, to jest dla Niego najważniejszego. Sam nam wiele razy powiedział. Ale powiedziałem też, że nie ma większej miłości, niż życie za umiłowaną osobą. Boży Syn, nieśmiertelny, wszystko może zrobić dla Ojca, tylko tego jednego jako Bóg nie może: umrzeć, koszt życia. Najwyraźniej więc zobacz był świat, świat istotnie przecudnych i świętych, żeby Syn mógł możność umrzeć, złożyć z siebie najpełniejszą ofiarę, a Ojciec, żeby mógł możność uzasadnić ją i przyznać niewyobrażalnym uwielbieniem. A w takim razie całe istnienie państwa to jest dar ustanowienia miłości w Trójcy Świętej.

Szczegółowy plan:

Piątek
18:00 – Rozpoczęcie
18:30 – Konferencja I
19:00 – Kolacja
20:00–20:30 – Adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy
20:30 – Kompleta


Sobota
6:00 – Jutrznia z Godziną Czytań
7:30 – Msza Święta
Śniadanie
9:30 – Konferencja II
10:45 – Lectio Divina – wprowadzenie
12:20 – Konferencja III
12:50 – Modlitwa południowa z Siostrami
13:00 – Obiad
Odpoczynek, spacer
14.00 – Spowiedź św. lub rozmowa duszpasterska z księdzem
15:00 – Nieszpory (po łacinie)
Czas na osobistą lekturę, modlitwę
18:00 – Konferencja IV
18:30 – Kolacja
19:30–20:00 – Adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy
20:00 – Kompleta


Niedziela
7:00 – Jutrznia z Godziną Czytań
8.15 –   Śniadanie
9:30 – Msza Święta
11:30 – Konferencja V
Czas na zwykłe czytanie, spacer, modlitwę.
12:50 – Modlitwa południowa
13:00 – Obiad na zakończenie Rekolekcji, świadectwa

Proszę, aby zabrać ze sobą: Pismo Święte, notatki, długopis i tradycyjny budzik

Wpis Weekendowe Rekolekcje Benedyktyński – III stopień – W Sercu naszego Pana nie ma jeszcze recenzji. Napisz pierwszą!
-